دزفول؛ شهر امید
شهر امید نگاهی پر از هوای تازه وبلاگ شخصی محمد آذرکیش
درباره وبلاگ


دزفول ؛ شهر امید
نگاهی پر امید به شهر دزفول، میاحث مهم و روز در خصوص شهرستان ارزشمند دزفول

مشتاق شنیدن نظرهای شما هستم ...

مدیر وبلاگ : محمد آذرکیش
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سلام دوستان و همراهان این پیام رو بخونید :
سلام خسته نباشید! سایت بسیار جامع و خوبی دارید من اکثر اوقات به سایت شما سر می زنم.مدت هاست یه چیزی فکرمو مشغول کرده خواستم بپرسم دزفول یه شهر تاریخیه ولی با وجود اینکه فاصله خیلی کمی با شوش داره حتی یک دهم آثار و تمدن اونجا رو نداشته و آثار باستانیش خیلی کمه مثلا شهر دره شهر که حتی نصف دزفول نیست پر از آثار باستانیه مگه دزفول جز حکومت عیلام نبوده؟پس آثارش کو؟چرا تپه های باستانیش یا حتی پل قدیمش تو کشور معروف نیست؟در صورتی که حتی پل های شکسته ی خرم اباد که فقط یه خرابه ازشون مونده از پل ما معروف ترن؟
من خودم تو کتاب نقشه کشی خواهرم عکس بیشتر پلهای دوره ساسانی و طرحشونو دیدم ولی حتی اسمی از پل دزفول برده نشده بود درباره حکومت آوان هم که مربوط به دوره عیلامه اسمی از دزفول نیست. اگه بعد از طوفان نوح واقعا سزمینی به نام آوان که همون شهر ما باشه وجود داشته پس چرا هیچ جا جز سایت های شهر خودمون اسمی ازش برده نشده؟حتی به ندرت توریست خارجی این ورا پیدا میشه.
ببخشید که با چراهای زیادم خسته تون کردم ولی باور کنید تا الان جوابی براشون پیدا نکردم در ضمن کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و میخواستم که اطلاعات خوبی راجع به تپه های باستانی خوزستان داره ولی ...
شنبه 24 فروردین 92


پل تاریخی دزفول


این پیام رو یکی از دوستان عزیز همشهری چند ماهی هست که توی وبلاگم گذاشته و چند وقت پیش هم گله کرد که چرا پاسخ ندادم اما راستش تاییدش نکردم چون جواب های بسیاری براش داشتم و گذاشتم تا سر فرصت پاسخ بدم. چون این سئوال تنها  یک نفر نیست، سئوال خیلی از ما دزفولی هاست.
اما من دنبال پاسخ این سئوال رو چند سالی هست که گرفتم با خیلی ها در این مورد صحبت کردم، به عملکرد خیلی از شهرهای مطرح کشور دقت کردم و ... و به مهم ترین پاسخی که رسیدم این بود که اشکال ازخود ماست. بله ما تا حالا خودمون نخواستیم با وجود همه ی ظرفیت های ملی و جهانی که داریم جزو شهرهای مطرح ایران و یا جهان باشیم و براش هم هیچ تلاشی نکردیم. و پر واضح هست برای هدفی که تلاش نکنیم بهش هم دست پیدا نمی کنیم.
سئوال شده که چرا با وجود اینکه دزفول یک شهر تاریخی هست آثار بسیار کمی داره. پاسخ این هست که آثار دزفول کم نیست دزفول بالای 300 اثر ارزشمند تاریخی و باستانی داره که حدود 150 اثرش ثبت ملی هست. شهرستان دزفول قبل از تمدن عیلام هم صاحب تمدن بوده. با توجه به آثاری که کشف شده از حدود 10هزار سال پیش در شهرستان دزفول ساکنینی در محدوده تپه های چغابنوت وجود داشته و اولین سکونت گاه خوزستان بوده. اما متاسفانه تاکنون دزفولی ها روی بحث باستان شناسی منطقه و شهرستان خودشون کار نکردن. این نتیجه تحقیقات دانشمندان دانشگاه شیکاگو هست و پی دی افش الان در سایت دانشگاه شیکاگو به زبان اصلی موجود هست. در موردش در کتاب ایران پیش از تاریخ هم نوشته شده...
اما تا حالا هیچ دزفولی به خودش زحمت نداده بود که از این تحقیقات ارزشمند استفاده کنه و بحث باستان شناسی دزفول حتی در خود شهرستان کاملا ناشناخته هست. حالا شما چطور می خواین کل کشور در موردش بدونن ؟ در صورتی که معرفی درست اون می تونست ظرفیت های بالایی برای معرفی دزفول به عنوان یک شهر تاریخی و باستانی ایجاد کنه.
من چند هفته در مورد باستان شناسی تحقیق کردم و به نتایج ارزشمندی رسیدم و اون رو به صورت خبر تهیه کردم و در اختیار خبرگزاری ها قرار دادم : دو نمونه خبر در این مورد :
1- دزفول تمدن دارد اما موزه نه!
2-معرفی درستی از سابقه باستان‌شناسی دزفول وجود ندارد
در مورد پل باستانی دزفول نوشتید که چرا کسی اون رو نمی شناسه ؟ ما تازه سال 1390 به همت شهرداری دزفول این پل ارزشمند رو بستیم. پلی که به دلیل اهمیتش در سال 1310 جزو اولین آثاری بوده که ثبت ملی شد. یعنی بعد از اینکه 80 سال پیش در کشور به ارزش پل پی بردن و تازه ما خودمون بهش اهمیت دادیم. الان هم با این همه هنوز از خیلی جنبه ها بهش رسیدگی نمی شه.
 ببینید ما باید خودمون اول بخوایم چیزی رو درست معرفی کنیم، قدرش رو بدونیم و برای معرفیش تلاش کنیم بعد انتظار داشته باشیم که بقیه بهش توجه کنن. یه نمونه موفق همین توجه ثبت روز چهارم خرداد به نام دزفول هست که با وجود اینکه 25 سال بعد از اتمام دفاع مقدس صورت گرفت اما باز تونستیم خودمون رو مطرح کنیم. در سایر زمینه ها هم می تونیم همین جور معرفی بشیم.
تپه های باستانی دزفول هم به دلیل نبود معرفی درست، نبود موزه و بسیاری از مسائل گمنام و ناشناس موندن ! دلیل دیگه ای نداره. تا حالا چند بار کسی در موردشون توی دزفول گفته ؟ اما برید تحقیق کنید توی اینترنت : تپه های چغامیش و چغابنوت و ببینید سایت های دیگه در مورداین آثار ارزشمند بدون ذکر نام دزفول مطلب نوشتن، اما ما هیچ وقت نگفتیم که در جنوب شهرستان دزفول ما این تپه های باستانی ارزشمند رو داریم.
یکی دیگه از دلایلی که دزفول مطرح نیست این هست که ما تا حالا هر جایی که اسممون حذف شده تلاش نکردیم که جای خالیش رو پر کنیم و نادیده گرفتیم.
یه چیز جالب تر از اینکه در کتاب پل های ساسانی، پل دزفول نبوده بگم، از مجسمه یعقوب لیث که ورودی شهر نصب هست دو تا ساخته می شه یکی برای زابل یکی هم برای دزفول که برای برنز ریزی به ایتالیا فرستاده می شن. در سال 1356 به ایران تحویل داده می شن و چون در ایام انقلاب بوده در هیاهوی اون روزها گم می شن. یکی در زابل نصب میشه و مجسمه دزفول نصب نمیشه تا سال 1372 که در محل فعلی نصب شده ! به همین خاطر مجسمه سازش استاد ابوالحسن خان صدیقی نمی دونسته تا زمان مرگش (سال 1374) که مجسمه دوم در دزفول هست! و تازه سال 1391 بازماندگانش که آثارش رو تهیه می کنن اتفاقی  متوجه می شن که یکی دیگه از کارهاش در دزفول هست و برای دیدنش سال گذشته به دزفول اومدن.
ما فقط و فقط خودمون کم کاری کردیم. اول در شناخت شهرستان دزفول ، یعنی هنوز واقعا هیچ مرجعی تا حالا همه ی ظرفیت های مختلف دزفول رو نتونسته یه جا جمع کنه. دوم برای این ظرفیت ها برنامه جامعی نداشتیم . سوم تلاش نکریدم به دیگران این ظرفیت ها و داشته ها رو معرفی کنیم. چهارم برنامه ای برای ایجاد کارهای بزرگ جدید هم قدمی بر نداشتیم. در صورتی که بسیاری شهرها روی این موارد سال هاست که دارن کارمی کنن.
من الان ازسال 1387 که به صورت منسجم تر روی معرفی دزفول کار کردم بسیاری از جاها رو برای اولین بار معرفی کردم. با اینکه سایر همشهری ها بارها و بارها رفتن اما هیچ وقت به خودشون زحمت معرفی و یا تهیه اطلاعات رو در موردشون و یا انتشارشون ندادن. البته تلاش های محدودی توی بعضی زمینه ها شده که در خود شهر فقط مونده. مثل انتشار کتاب ها و ساخت برخی برنامه ها. با این همه در خیلی از زمینه ها هنوز هیچ کسی وارد نشده و هیچ کمیته ای برای معرفی و پیگیری اونها تشکیل نشده.
ما باید تلاش کنیم دزفول رو به عنوان بخشی از هویت ایرانی به همه ی کشور معرفی کنیم . دزفول این ظرفیت رو داره که جزو 15 شهرستان ارزشمند و مهم کشور باشه. در صورتی که خودمون با تحقیق و مطالعه به این باور برسیم می تونیم ظرف چند سال آینده این طرح رو اجرایی کنیم.
یکی دیگه از اشکالاتی که هست اینه که ما کمتر به دیگران فرصت معرفی شهر رو دادیم. کمتر دانسته هامون رو مکتوب کردیم. کاری که چند سالی هست به تازگی شروع شده. بایستی با تعامل خوبی که با محققین و مراکز مختلف بر قرار می کنیم فرصت معرفی داشته های دزفول رو توسط دیگران فراهم کنیم.
پاسخ های بسیار دیگه ای هم می شه به این پرسش داده که به دلیل طولانی شدن مطلب بیان آنها رو به مطالب بعد موکول می کنم.
اگر دوستانی درزمینه معفری دزفول مایل به همکاری هستن هم بگن تا برخی راهکارها رو بتونیم به اجرا در بیاریم.
ان شاء الله
برخی خبرهایی که تا حالا برای معرفی دزفول به خبرگزاری ها ارسال کردم :
مقبره نخستین شهریار ایرانی در دزفول نیازمند نگاه ملی است
دزفول،شهر تفریحی خوزستان
خاطره‌ خنك یك تابستان داغ در كت‌های دزفول!
بافت قدیم دزفول نیازمند نگاهی ملی و فرامنطقه‌ای است
«چال‌ کندی» دزفول؛ زلال‌ترین تجربه طبیعت‌گردی
قلعه امیر بهمن خان دزفول؛ نمونه زیبای آجركاری
«کت‌های دزفول» خنک‌کننده دست‌ساز بشر در روزهای داغ تابستان!
دزفول تمدن دارد اما موزه نه!
پارک‌های ساحلی دزفول محیطی مناسب برای مسافران نوروزی
بافت تاریخی دزفول فرصتی مناسب برای گذران لحظات به یاد ماندنی
دزفول شهری از سپیده دم تاریخ
«دانشنامه دزفول» عرضه شد
دژ محمدعلی ‌خان؛ فرصتی بکر و زیبا
فرصت مغتنمی به نام صوفی احمد
مراسم محرم دزفول نیازمند ثبت در فهرست آثار معنوی ملی است
احیای قلعه‌های تاریخی دزفول فرصتی برای رونق گردشگری است
معرفی درستی از سابقه باستان‌شناسی دزفول وجود ندارد
سفره هفت سین شناور گردشگران بسیاری را جذب كرد
کارگاه آموزش صنایع دستی در خانه سوزنگر دزفول
گزارش تصویری از جدیدترین پیشرفت پروژه مجموعه هزاره سوم شهروند دزفول
نخستین جلسه كمیته گردشگری دزفول برگزار شد
بخش پاسخ به نظرات مردمی پایگاه اطلاع رسانی شهرداری دزفول راه اندازی شد
13 اثر معنوی دزفول آماده ثبت در فهرست آثار ملی
نخل دست‌ساز 150 ساله در دزفول!
آسیاب‌های آبی دزفول؛ قرن‌ها گردش آب و سنگ
ثبت ملی بقعه "پیر بانگ‌گو " در حوالی دزفول پیشنهاد شده است
بافت قدیم دزفول؛ میراثی آجری كه هنوز نفس می‌کشد
روستای پامنار بهشتی پنهان در پشت دروازه‌های دزفول است
مسجد جامع دزفول نماد عظمت و شکوه معماری ایرانی و اسلامی
بافت قدیم دزفول نیازمند نگاهی ملی و فرامنطقه‌ای است
دزفول، نزدیك پل قدیم؛ بقعه علی مالك

نوع مطلب : چند کلمه حرف، 
برچسب ها : دزفول، محمد آذرکیش، جایگاه ملی دزفول، شهرستان دزفول، باستان شناسی دزفول، شهر دزفول، پل تاریخی دزفول،
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 19 شهریور 1392
محمد آذرکیش
شنبه 10 اسفند 1392 07:31 ب.ظ
سلام خسته نباشید من چند وقت پیش براتون پیام خصوصی فرستاده بودم و گفتم که دانشجوی ارشد ادبیات دانشگاه یزدم و میخوام واسه موضوع پایان نامه ام رو گویش محلی خودمون یعنی لهجه ی دزفولی کار کنم منتها بعد از کلی مشورت با استادا موضوعم رد شد گفتن تو حیطه ی زبانشناسیه و نمیشه روش کار کرد احتمالا راجع بهش مقاله بنویسم خواستم اگه میشه یه کمکی بهم بکنید شما بیشتر از من به فرهنگ و ادب شهرمون واردید میشه به من بگید آیا دزفول شاعر مطرحی داشته که بشه روی اشعارش به عنوان پایان نامه کار کرد یا ادبیات عامیانه ی خاصی داره؟من دلم میخواد موضوعم درباره ادب و فرهنگ شهرم باشه تا هم یه کار دانشجویی کرده باشم هم خدمتی در حق شهرم بکنم اگه اطلاعاتی که خواستم در اختیارم بذارید ممنون میشم.
محمد آذرکیشسلام لطفا تماس بگیرید :
شمارم توی سایتم هست
www.azarkish.com
پنجشنبه 30 آبان 1392 10:14 ب.ظ
سلام ، فیلم محرم دزفول که از شبکه های سیما پخش شد رو اگه دارین بزارین خواهشن . اگه چند دقیقه هم بود عیب نداره ، فقط بزارین.
یکشنبه 19 آبان 1392 09:30 ب.ظ
سلام خسته نباشیدخواستم بگم بسیار بسیار ممنونم از اینکه سوالم و به بهترین نحو جواب دادید و حتی اونو سرفصل مقاله ی ارزشمندتون قرار دادید و بسیار خوشحالم از بابت اینکه شهر عزیزمون مفتخر به وجود انسانهای شریفی مثل شماست که برای عمران و آبادی و معرفی آثارش شبانه روز زحمت میکشید.تو این روزای عزیز و غم انگیز عاشورایی براتون آرزوی توفیق روز افزون دارم.
محمد آذرکیشممنونم درود بر شما
شنبه 18 آبان 1392 09:52 ب.ظ
سلام بسیار بسیار ممنونم از وقتی که گذاشتید و به سوالم جواب دادید و حتی سرفصل مقاله تون قرارش دادید مدتها بود که این سوالو داشتم ولی جوابی براش پیدا نکرده بودم خوشحالم و افتخار میکنم به اینکه انسانهای شریفی مثل شما توی شهر ما هستند که برای شهرشون و معرفی تمدنش همه جوره از خودشون مایه میذارن.موفق و پیروز باشید.
محمد آذرکیشسلام تشکر از شما که در این خصوص دغدغه دارید
به هر حال در حرکتی که من به نوبه ی خودم شروع کردم
تاثیر زیادی دیدم و داره جواب می ده
امیدوارم بقیه هم همراه بشن
شنبه 4 آبان 1392 11:18 ب.ظ
ببخشید من نمیدونستم. معلومه شهرتونو خیلی دوست دارید كه اینهمه درگیرش هستید.موفق باشید.
محمد آذرکیشخواهش می کنم
هر کسی سهمی در آبادی سرزمینش داره ...
شنبه 4 آبان 1392 12:47 ق.ظ
سلام شما واقعا شیمی میخونید؟
محمد آذرکیشسلام شما منو با پسر عموم اشتباه گرفتید.
پسر عموم با همین نام محمد آذرکیش دکتری شیمی می خونه
پنجشنبه 18 مهر 1392 12:28 ب.ظ
آقای آذرکیش
دوبار دزفول آمدم سالها قبل متفاوت از شهرهای استان خوزستان بود و زیبا.
این نظر شخصی من است و شما خودتون مطمینا راههای زیادی رو امتحان کرده اید
به نظر من شما از یک مستند ساز ماهر دعوت کنید تا دزفول را معرفی کند
مستند خوب ارزش بارها و بارها پخش شدن رو داره آن هم از شبکه سراسری
می تونید تورهای گردشگری برای دزفول بذارید تورهایی با راهنمای تور کاملا حرفه ای و نیز کم هزینه تا جاذبه اش گردشگران را دوباره به دزفول برگرداند
هر سال گوشه ای از ایرن زیبا را در برنامه تعطیلات خود داریم نمی توان گفت زیبایی فقط در شمال کشور است زیباترین رودها و آبشارها در جنوب کشور ناشناخته مانده اند
شاید دغدغه شما رو کاملا درک نکنم چون شهر ما نه جاذبه ای دارد و نه هوای دلچسبی جز نفتهایی که ارمغانی برای شهرم ندارد اما منصفانه نبودن مسولان استان دردی بسیار آشکار است که اینجا به نهایت دیده می شود
دنبال مقصر نباشیم کاری باید کرد
محمد آذرکیشسلام ممنونم
من دنبال مقصر نیستم
می گم از ماست که بر ماست در این دنیای پیچیده هویت بخش مهمی از وجود ماست و هر کسی باید برای آبادانی وطن و زادگاهش تلاش کنه
تا جایی که دیگران باور کنن می تونه بخش از هویت اون ها هم باشه. و دزفول این ارزش ها رو داره که مایه ی افتخار همه ی ایرانیان باشه
ممنونم از دقت شما متوجه منظور شما در پیام قبلی نشدم
موفق باشید
یکشنبه 31 شهریور 1392 11:48 ب.ظ
آقای آذر كیش از مطالب جالبی كه نوشته بودید لذت بردم ولی ما خوزستانی ها به شهر های استانمان خیلی بها نمی دهیم شاید از شهرهای دیگر كشور با تعصب دیدن كنیم ولی خوزستان.... به هر حال هر كدام از ما در این امر كوتاهی كردیم و باید یك همت جمعی با تعصب خاص بوجود بیاد من به عنوان یك خوزستانی اولین بار است این مطالب را راجع به دزفول می خوانم واز خودم خجالت می كشم.
محمد آذرکیشسلام دوست عزیز
ممنونم از دقت و توجه و دلسوزی شما امیدوارم با همراهی همه در این خصوص کاری کنیم
شنبه 30 شهریور 1392 10:24 ب.ظ
سلام با دو مطلب جدید در مسافر بهشت2312 منتظر حضورتون هستم.تشریف بیارین
محمد آذرکیشسلام
لینک وبلاگتون رو نمی ذارید موقع کامنت گذاشتن ...
شنبه 23 شهریور 1392 10:49 ق.ظ
سلام
بنظر من علاوه بر بحث عدم پوشش توسط رسانه میلی !! خوزستان نبود تابلوهای آگاهی دهند در جذب مسافرین عبوری موثر بوده
البته کم کاری نسل قبل هم بسیار موثر بوده و بخاطر نگرانی از عواقب ورود مسافر و گردشگر تلاشی در جهت معرفی شهر نکرده اند
خودمون باید تبلیغ کنیم
و از پتانسیل نمایشگاه ها استفاده کافی ببریم
محمد آذرکیشسلام محمد جان
بحث اصلا بحث گردشگری نیست بلکه نبود نگاه ملی به شهرستان دزفول خیلی فراتر از ورود گردشگر هست. ما باید شهرمون رو به عنوان یک شهر مهم در کشور معرفی کنیم که بتونیم در همه زمینه ها اونو توسعه بدیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic